Tuesday, March 17, 2009

Powdered Milk

Since Micah and I have been married we have been drinking powdered milk. At first we were buying it at the Super Store but it didn't seem to taste as good as the skim milk I was use to drinking.

After about 1 year of drinking the stuff we decided to look into buying a large bag from dairytown in Sussex. This is where Micah's parents use to buy the milk for their family when they were growing up. So we got the number and for 3 years now we have been buying and drinking this delicious milk. For the first two years we shared the bag with couple friends of ours; however this year they didn't need any more so we actually having a whole bag.

The bags come in 25kgs. These little white garbage bins are used around our house to store the flours and our milk.

To make the milk we pour 4 cups of water into this blue jug.


Then we add 1 cup of the powdered milk and whisk it until mixed.

And finally we add 4 more cups of water. If we want it a little thicker then we add 3 cups at the end instead of 4.

Of course what kind of advantage would this be if it wasn't saving us money as we all know that milk is really expensive. Just so my US readers understand we pay anywhere from $3.05 -$3.65 for 2L of milk. And here is the break down for the powdered milk.

25 Kg = $190.00
$0.76 for 100 g

1 cup of powder = 140 g
140g = $1.06
140 g of powder = 8 cups of milk (2 L)
$1.06/ 2 L of milk OR $0.53/ L

~ As you can see from the math work above using powder milk saves us a lot of money/ per year or even longer as the milk is good for 18 months. Paying $190 for milk for ~ 18 months isn't bad.

So why choose to buy from Dairyland. Well here are the prices for the powdered milk at other stores around town.

Super store $21.99/2.5 kg ($0.88/100g)
Sobeys $10.49/kg ( $1.04/100g)
Co-op $ 22.49 ($0.90/100g)

It seems like a small difference but it sure can add up. Another factor for buying from Dairyland is the quality of the milk. The other brands are not as dense and you need to use more of them to make the milk. This is an investment worth making for anyone who drinks skim milk anyways and wants to save some money on the milk budget this year.

4 comments:

Minimalist Mommy said...

Wow, you have this down to a science. Actually I figured this out the other night for Stef. I had to get the conversion for weight for powdered milk to make it come out right. What a blessing this has been to our family. With soon to be three drinking milk we will be lucky to make it 12 months. Thanks so much for providing this to us,

Zoe said...

Thank you so much for this article. I've been thinking about powdered milk a lot lately so this info is timely for me. Thanks also for the Dairyland tip. I like buying local when I can. :)

Jendi said...

I recently heard about a mother of 6 that raised her children on powdered milk years ago. Since it was all the kids knew they didn't mind it.
I'll have to look into it!

from http://jendisjournal.com

Jerri - Simply Sweet Home said...

I've never tried this before, but it may be worth a try. At the very least I've thought this would be something good to have on hand in the event that we run out of regular milk.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...